Probiyotik Zengini Zahmetsiz Kahvaltı: Kefirli Yulaf Kasesi

Probiyotik Zengini Zahmetsiz Kahvaltı: Kefirli Yulaf Kasesi

Bilmiyorum siz de benden misiniz ama uzun süre kefirin adını dahi duyunca hep yüzümü buruşturdum 🙂 Hayvansal ürünlerle aram hep biraz mesafeli oldu. Peynir çeşitlerinin büyük bölümüne son birkaç yılda yavaş yavaş yer açtım. Herhangi bir hayvansal koku, ekşilik hep gözümü korkuttu.

Fakat bu kefir lezzet açısından öyle sandığım kadar korkulası bir süt ürünü değilmiş! Üstelik faydaları saymakla bitmiyor. Kafkas kökenli bu harika fermente içecek mükemmel bir probiyotik kaynağı. Uzun süreli düzenli tüketimde sindirim sistemini düzenliyor, şişkinliğe iyi geliyor, pek çok kanser türüne karşı koruma sağlıyor, saçları ve cildi güzelleştiriyor, tok tutuyor, gibi gibi gibi bu listeyi tüm sayfaya uzatabilirim 🙂 Kefirin faydalarıyla ilgili daha derin bilgi almak isteyenleri Google’a davet ediyorum 🙂

Bir şekilde kefire bir şans vermeye karar verdiyseniz, üzerinde durmamız gereken önemli bir konu da şu: Hangi kefiri içeceğiz?

En güzeli kefir danelerinden (evet, tane değil dane 🙂 ) evde kendi mayaladığınız kefiri tüketmek. Çünkü endüstriyel, market ürünlerinin bir çoğu ayran benzeri içeceklermiş; bizim bahsettiğimiz bu mucizevi içecekle pek bir alakaları yokmuş. Hatta deniyor ki, “kefirin üzerinde açıldıktan sonra 3 gün içerisinde tüketin yazısını görüyorsanız, anlayın ki o gerçek kefir değildir”.

Evde kefir mayalamak için, varsa kefir mayalayan bir tanıdığınızdan maya isteyebilirsiniz (baya arkadaşlar arasında dağıtılan birşeymiş bu kefir mayası 🙂 ) Böyle bir imkanınız yoksa, kefir mayaları genellikle üniversitelerin ziraat fakültelerinden temin edilebiliyormuş. Kefir mayanızı bir şekilde temin ettiyseniz, bu aşamadan sonra yapmanız gereken mayayı süte eklemek ve bir süre boyunca kefirinizin hazır olmasını beklemek. Ben şimdiye kadar kefir mayalama girişiminde bulunmadığım için bu konuda da sizi pek aydınlatamıyor, yine Google’a bir davetiye çıkarıyorum 🙂

Ben mayalamayla uğraşamam, ya da yeni başladım, dur önce bir alışayım diyorsanız, kulübe hoşgeldiniz 🙂 Market ürünlerinde iş yok, kendim de mayalayamam, nasıl faydalanacağız bundan derken şöyle bir bilgi edindim: Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi akademisyenleri, Prof. Dr. Zeynep Banu GÜZEL SEYDİM ve Doç. Dr. Tuğba Kök Taş, devlet desteğiyle bir şirket kurarak, hijyenik ve güvenilik kefir mayası ile kefir üretimi yapmaya başlamışlar. Bu başlangıç yıllar öncesine dayanıyormuş ama tabi ben yeni keşfettim. Danem Kefirzadem adıyla ürettikleri kefirler ise Migros, Macrocenter ve Kipa mağazalarında satılıyor.  Diğer markaların içerik açıklamalarında içeceğin hangi probiyotiklerden ne kadar içerdiği konusunda bir bilgi sunulmazken, Kefirzadem içeriğe dair ayrıntılı açıklamalar da sunuyor. İncelemek isterseniz, linki buraya bırakıyorum. Yani eğer marketten aldığımız kefiri kullanacaksak, mutlaka Kefirzadem’i kullanıyoruz. Akademisyenlerimize de teşekkürü borç biliyoruz 🙂

Peki, hadi o zaman gelelim kefirli yulaf tarifine:

Bir Porsiyon Kefirli Yulaf İçin Malzemeler: 

4 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Yaklaşık 100 ml kefir

1 tk tarçın

Üzeri için dilediğiniz meyveler, güzel bir ev yapımı fıstık ezmesi

Yapılışı:

Bir kavanoz, ya da saklama kabının içine 4 yemek kaşığı yulafı alın. Yulafların üzerini 1 parmak geçecek kadar kefiri ve bir tatlı kaşığı tarçını ekleyip karıştırın. Kavanoz/saklama kabının kapağını kapatın ve gece boyunca buzdolabında dinlenmeye bırakın.

Sabaha kadar yulaf ezmesi kefiri içine çekerek şişmiş ve yumuşamış olacak. İsterseniz aynı kapta, isterseniz başka bir kaseye aktarıp üzerini dilediğiniz taze veya kuru meyveler, fıstık ezmesi, hindistancevizi cipsi gibi sevdiğiniz malzemelerle süsleyin.

Bu kadar!

Kefirli yulafın en güzel yanı, yanınıza alıp ofise götürmek, ya da ara öğün olarak tüketmek üzere nereye gidiyorsanız, çantanızda taşımak için çok uygun olması. Üstelik oldukça doyurucu ve süt ile yapılan yulaf ezmesine göre çok daha besleyici.

Kefirli yulaf kasesini denerseniz lütfen görüşlerinizi benimle paylaşın 🙂

Kefire bir şans daha vermeniz dileğiyle!

 

 

 

Back to Top