Sıcak Şarap Tarifi

Sıcak Şarap Tarifi

Sıcak şarap benim bu 2018-2019 kışına kadar fikir olarak çok sevdiğim ama tadına bir türlü alışamadığım bir içecekti. Fikri gerçekten çok güzel, tarçın, portakal kabuğu, zaten her daim çok sevdiğim kırmızı şarabın biraz daha yumuşak ve ılık olması.. Kulağa şahane geliyor ama bu kışa kadarki her deneyimimde sıcak şarap hep içimi bayan, of bu nasıl bitecek, o kadar da aldık dediğim, hayal kırıklığı yaratan bir lezzetti. Hatta ve hatta, tam Noel döneminde yaptığımız bir Paris seyahatinde Champs-Élysées’deki Noel pazarından aldığım sıcak şarabı bir türlü içemediğimi, 1-2 saat elimde gezdirdikten sonra attığımı hatırlıyorum 🙂

Bu sene bu fikrim ilk olarak Ankara’daki Botanica Cafe’de içtiğim sıcak şarapla değişti. Tadı daha önce denediklerim gibi yoğun şekerli, iç bayıcı değil, hatta biraz ekşiliği bile vardı. Tamam dedim, madem Botanica’da var, ben de içimi baymayacak bir sıcak şarap yaparım. Derken, yeni yıl kutlaması için bir grup arkadaşımızla toplanıp gittiğimiz Sapanca’da, gruptan bir arkadaşımız birazdan paylaşacağım tarifle şahane bir sıcak şarap yaptı bize. Tadına doyamadık! Aynen Botanica’daki gibi, yumuşak, fazla tatlı olmayan, hafif ekşi dokunuşlara sahip bu sıcak şaraba bayıldım. Burada da paylaşmak için tarifini istedim. Evde de çok kez deneyip hep çok güzel sonuçlar elde ettim.

Sıcak şarap seviyorsanız, zaten bu tarife bayılacaksınız. Sevmiyorum, içimi bayıyor diyorsanız, eğer bu tarife bir şans verirseniz, fikrinizin değişeceğini iddia ediyorum. 🙂 Buyrun o zaman  tarif gelsin:

Malzemeler:

1 litre kırmızı şarap (yoğun aromalı, uygun fiyatlı bir şarap tercih edebilirsiniz)

1/2 su bardağı bal

1/2 portakal kabuğu

1/2 yeşil elma kabuğu (ekşiliği biraz daha belirgin olsun derseniz, ki ben diyorum, elma dilimlerini de ekleyebilirsiniz)

2 kabuk tarçın

2-3 kuru kayısı (günkurusu)

3-4 ceviz

15-16 karanfil

Yapılışı:

Şarabın 1/3’ünü bal haricindeki tüm malzemelerle birlikte bir tencereye alın ve orta ateşte pişirmeye başlayın.

Kaynama noktasına geldiğinde (tam kaynamayacak, kenarlardan hafif kabarcıklar çıkması yeterli), balı ekleyin. Ancak bu aşamada balın 1 kaşığını daha sonra eklemek üzere ayırın.

Şarabı bal ile birlikte 5 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra kalan 2/3’lük şarabı ekleyin ve kısık ateşte pişirmeye devam edin. Şarabınızın üzerinden buhar yükseldiğini gördüğünüzde, kalan 1 kaşık balı ekleyin, karıştırın ve ocağı söndürün.

Şarabınızın hafif ılınmasını bekleyin. Bu aşamada sıcak şarabı en azından bir 10-15 dakika bekletmek, hem ideal sıcaklığı hem de tüm malzemelerin lezzetini içine almış bir sıcak şarap elde etmek için önemli.

Bir süre dinlenmeye bıraktığınız şarabı, bir kepçe yardımıyla isterseniz kadehlere veya küçük, güzel kupalara aktararak servis edin. Bir ekstra öneri de, sıcak şarabın yanında kıtır kıtır ev yapımı granola servis etmek 🙂 Tarifi için buraya tıklayabilirsiniz!

Afiyet olsun 🙂

@cleankitchenjournal ‘ı Instagram’dan takip etmeyi, denediğiniz tarifleri benimle paylaşmayı unutmayın! 🙂

Back to Top