Yer Fıstığı Ezmeli & Bademli Granola

Yer Fıstığı Ezmeli & Bademli Granola

Granola aşığı değildim ama, bu tarifle oldum! Uzuun bir süredir (abartmıyorum, 1-2 yıl, şaka değil) granola yapmak istiyorum. Aşığı olmadığımdan mıdır, istediğim tarifi bulamadığımdan mı bilmiyorum.

Yok, galiba biliyorum. Aşığı olmasam da beni heyecanlandıran bir tarif bulursam, ya da aklıma gelirse, yerimde duramam, hemen fırlarım yerimden, gece gündüz – evde malzeme var yok fark etmez 🙂 Bulur, yaratır, uykusuz kalır yaparım!

Bu sefer de işte tam böyle oldu. Tammm istediğim gibi, görür görmez içimi kıpır kıpır yapan bir tarif buldum ve önce kendim, sonra hepimiz için hiç vakit kaybetmeden denedim 🙂 Sonuç mu? Yorum yapmıyorum 🙂

Buyrun malzemeler, buyrun tarif!

Malzemeler: 

2,5 cup yulaf ezmesi

1 cup badem

1 yk tarçın

1 yk keten tohumu

2 olgun muz

2 yk yerfıstığı ezmesi

3 yk bal

Yapılışı:

Fırınları hemen bir önden 160 dereceye ayarlayalım, biz harcı hazırlarken o bir yandan ısınsın.

İşe ilk olarak bademleri robota atarak başlayın. İrili ufaklı parçalar haline gelip, kırılmamış hiçbir badem tanesi kalmayana kadar (çok da toz olmasın ama kıtır kıtır gelsin 🙂 ) robotu çalıştırın. Robot yerine bir bıçakla da parçalayabilirsiniz.

Yulafı derin, büyük bir kaseye alın. Bademleri, tarçını ve keten tohumunu yulaf ezmesine ekleyin ve eşit bir dağılım sağlayana kadar güzelce karıştırın. Burası şimdilik tamam.

Şimdi sıvı harca geçiyoruz: İki adet orta boy olgun muzu, 2 yemek kaşığı tercihen ev yapımı fıstık ezmenizi ve 3 yemek kaşığı balı robota atın ve karışım pürüzsüz hale gelinceye kadar robotu çalıştırmaya devam edin.

Sıvı harcı, yulaf ezmeli, bademli karışımın üzerine dökün ve yine eşit bir dağılım sağlayana kadar iyice karıştırın.

Kasenin tabanında ıslanmamış yulaf kalmamasına dikkat edin; ben etmedim tepsiye alırken bir daha karıştırmam gerekti 🙂

Yulaf karışımının tamamen ıslandığına emin olduktan sonra, harcı üzerine pişirme kağıdı yerleştirdiğiniz fırın tepsisine aktarın. Tabaka çok kalın ya da çok ince olmasın, arada serbest gezen daha küçük parçacıklar kalsın.

Sıra geldi zor olan fırınlama ve bekleyiş kısmına. Tepsiyi fırına yerleştirin. Bir 25 dakika kadar 160 derecede pişsin. İyice çıtır çıtır bir granola için 25 dakikadan sonra fırın ısısını 100 dereceye düşürüp bir 15 dakika daha pişirin. Fırın performansınıza göre pişme süresi, çıtırlık seviyesi değişecektir. Ara ara kontrol edin. Ama ne kadar düşük ısı & uzun pişme süresi, o kadar çıtırlık. Buna göre bir ayarlama yapın.

Baktınız, denediniz, granola altın rengini almış, çıtır çıtır da olmuş. Fırını kapatın ve kapağı yarı açık kalacak şekilde granolayı bir 10 dakika daha bekletin. Daha sonra tezgaha alıp iyice ılınmasını bekleyin.

Granolanızı istediğiniz boyutlarda, irili ufaklı parçalar haline gelecek şekilde kırın ve en güzel kavanozlarınıza yerleştirin.

Ben tüm granolayı ikiye böldüm ve bir yarısına kabak çekirdeği ve goji berry ekledim. Siz de zevkinize göre tüm miktarı 2’ye, 3’e bölüp, çeşitliliği artırabilirsiniz.

Yer fıstığı ezmeli, bademli granolanız hazır!

Biraz meyve ve sütle, smoothie kaseleri üzerinde, ya da yulaf üstü yulaf olsun, ben zaten çok severim derseniz, yulaf lapası üzerinde tüketebilirsiniz. Hatta tek başına bir fincan kahvenin yanında bile şahane! Tarifi denerseniz bana yorum bırakmayı, Instagram’da @cleankitchenjournal ‘ı etiketleyerek paylaşmayı unutmayın 🙂

Afiyet olsun 🙂

 Not: Tarifin orijinal adı “Banana Bread Granola”dır ve @bos.kitchen ‘a aittir. Ona da ayrıca teşekkürler 🙂 Ben burada bizler için Türkçe’ye çeviri, deneme, aktarma görevi üstlendim.  Internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Back to Top