Zerdeçal Latte

Zerdeçal Latte

Sonbahar günleri için harika bir fikrim var! Akşam saatlerinde siz de benim gibi “bişeyler içsek ama ne içsek, kahve uykumu kaçırıyor, çay ve sudan da sıkıldım artık yeteer:)” diyorsanız, bu tarif tam size göre! Hem sıcacık, yumuşacık, hem de tam bir vitamin, mineral ve antioksidan deposu!

Zerdeçal latte için evinizde her zaman kolaylıkla bulundurabileceğiniz (ve bulundurmanızı tavsiye ettiğim) 3 baharat, süt ve birazcık bala ihtiyacınız olacak.

Malzemeler: 

1 tk toz zerdeçal

1 tk tarçın

1 tk toz zencefil

1 bardak süt (Vanilyalı protein süt kullanabilirsiniz, güzel bir aroma sağlar)

Bal

Ekipman: Minik bir sos tenceresi ve çırpma teli / varsa süt köpürtücü

1 bardak sütü küçük bir sos tenceresine alın. İçine zerdeçal, zencefil ve tarçını ekleyin, bir çırpma teliyle hızlıca çırpın (benim gibi çırpma konusunda biraz üşengeçseniz blender veya süt köpürtücü kullanabilirsiniz 🙂 ). Karışımı orta ateşte ısıtmaya başlayın ve ısınma sırasında çırpmaya devam edin. Kısa bir süre sonra, zerdeçal lattenizin görseldeki rengini ve kadifemsi köpüklerini görmeye başlayacaksınız. Latteniz istediğiniz sıcaklığa geldiğinde, damak tadınıza göre içine biraz bal ekleyebilirsiniz. Burada bir öneri: Vanilyalı protein sütü hem çok güzel bir aroma sağlayacak, hem de bal kullanma ihtiyacınızı büyük olasılıkla ortadan kaldıracak.

Vegan opsiyon için her zaman bitki bazlı sütleri de kullanmanız mümkün.

Latteniz hazır! Afiyet olsun:)

Back to Top