Sürdürülebilir Bir Beslenme Düzeni Kurmak

Sürdürülebilir Bir Beslenme Düzeni Kurmak

Eminim bir yeme bozukluğumuz olsun, olmasın, pek çoğumuz kendimizi bir diyet kültürünün ve kısır döngüsünün içinde kaybolmuş, ne yapacağımızı şaşırmış halde buluyoruz. Her kafadan bi ses, her köşeden en çok kiloyu verdirdiğini iddia eden başka bir diyet, bir de olmazsa olmazımız 3 günde 5 kilo verdiren şok diyetler, “yağ yakan” smoothieler, bilmem neler fırlıyor🤦🏼‍♀️

Diyorum ki, biraz yavaşlasak, bi sakinleşsek? Beslenmeye siyah-beyaz, yani ya hep iyi besleniyorum/az yiyorum/diyetteyim, ya da hep kötü besleniyorum/battı balık yan gider şeklindeki bi bakış açısıyla yaklaşmasak?

Mesela bu pazar, sevdiğimiz yiyeceklerin tadını, “yarın nasıl olsa diyete başlıyorum” demeden, belki bi çıt daha kontrollü çıkarsak, yarın da kendimizi kasmadan normal düzenden devam etsek? Ya da sevdiğimiz yiyecekleri yasaklamadan arada tadını çıkarsak ve böylece kendimize bir kere “izin” verince kontrolü kaybetmesek?

Kısacası, kendimizi daha rahat hissedeceğimiz bir yerde, “daha iyi besleniyorum, daha iyi tercihler yapıyorum, ama yiyecekleri iyi/kötü, diyette yenir/yenmez diye etiketlemeden, canımın çektiği şeyleri de arada abartmadan yiyorum” şeklinde daha gri alanları olan bi orta noktaya gelsek? 👉🏼 Böyle bir bakış açısı, uzun vadede daha sürdürülebilir bir düzen kurmaya yardımcı oluyor, bu da “ben nereye kadar diyet yapacağım?” sorusunu kendiliğinden ortadan kaldırıyor😌

İşin binge eating tarafına gelecek olursak: Konuyla ilgili bir önceki yazıda, BED’i (binge eating disorder / tıkınırcasına yeme bozukluğu) yenmenin en önemli kuralının katı, kısıtlayıcı diyetleri, detoksları bırakmak olduğunu söylemiştim.

Uzun yıllardır, ya diyetteyim, kendimi aç bırakıyorum, ya da ipin ucunu tamamen kaçırıyorum diyorsanız, önce şunu bilin, yalnız değilsiniz. Bu döngüyü engellemek, varsa binge eatingi hayatınızdan kovalamak için, en önemli adımlardan biri de, bir süre tartıyı hayatınızdan tamamen çıkararak (mesela ilk 1 ay) doğru beslenmeyi öğrenmek ve kendinize sürdürülebilir bir beslenme düzeni kurmak👌🏼

Elbette herkesin sistemi kendine ama, tecrübelerimi aktardığıma göre, kendi mantıklı, makul sistemimi anlatmamda sakınca yoktur diye düşünüyorum😊👇🏻

⭐️ Ben temel olarak, iştah kontrolü odaklı, protein alımını yüksek tuttuğum, bolca yeşillik ve sebze, günde 1-2 meyve, hareket seviyeme göre ve genelde düşük miktarda kaliteli karbonhidrat aldığım bi beslenme düzeni izliyorum. Biraz somutlaştıracak olursak:

  • Kahvaltı: Ya 2 yumurtalı, bol yeşillikli, biraz da sebzeli tabaklar hazırlayıp, canım isterse, spor da yapmışsam/yapacaksam, belki bir dilim ekmek, ya da wasa ekliyorum, ya da yulaflı, yoğurtlu, meyveli bir kase hazırlıyorum.
  • Öğle ve akşam yemekleri: Bu öğünlerde dönüşümlü olarak, [et+sebze+yeşillik] ve [sebze + yeşillik + yoğurt/peynir vb] formülleriyle oluşturduğum tabaklar hazırlıyorum😊
  • Ara Öğün Meselesi: saati de sayısı da tamamen açlık durumuma bağlı. Aç değilsem kendimi zorlayarak yememin, çok acıkmışsam da asla yiyemem diye acı çekmemin anlamı yok💁🏼‍♀️ Klasik ara öğün seçeneklerim, mesela bi bol sütlü kahve / yoğurt + meyve / granola / biraz kuruyemiş / burada paylaştığım tatlılar vs oluyor genelde.

⭐️ Bu düzen içinde, kendimi tamamen bol sebze, yeşillik ve proteinle doyurduktan sonra canımın -gerçekten- istediği tatlı, cips vs gibi bi şeyler varsa, farkındalıkla, abartmadan, keyif alarak onları da yiyorum💁🏼‍♀️

⭐️ Pizza / hamburger ve benzeri, daha yoğun kalorili bir öğün yiyeceksem mesela, bir önceki/bir sonraki öğünü daha küçük planlıyorum, ama asla öğün atlamıyorum, zira öğün atlamak, iştah kontrol sistemimi tamamen çökertiyor.

⭐️ Kilo verme hedefim olan zamanlarda (ki BEDden kurtulmaya çabalıyorsan, 1-2 ay bu hedefi bi kenara bırakmak lazım), biraz daha proteini artırıp, ara atıştırmaları engellemeye, bi de haftanın 2 akşamını sadece sebze+yeşillikle geçirmeye çalışıyorum.

Ne bileyim, bence çok rahat, çok makul, bozma şansının pek olmadığı bir sistem bu ve gerçekten iyi beslenmek, iyi bir düzen içinde kilo korumak/vermek vb sürdürülebilir, kırılgan olmayan bir sistemle çok çok kolay!

Lütfen, sen de kendine göre, sürdürülebilir bir düzen kur kendine, gerekirse sana liste vermeyip, doğru beslenmeyi öğretecek bir uzmanla çalış hatta ve rahatla artık!

Hayat diyet döngüsünde, kendini kısıtlayarak, devamlı kilo alıp vererek, tartıya bağımlı halde geçirmek için çok kısa!💜

 

Back to Top