Binge Eating’i Fark Etmek (ve Yenmek)

Binge Eating’i Fark Etmek (ve Yenmek)

BED (binge eating disorder / tıkınırcasına yeme bozukluğu), adı üstünde bir “bozukluk” ve hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren bir yeme bozukluğu, ama hayatta başınıza gelebilecek en kötü şey de değil.

Şuan BED ile mücadele halindeyseniz, BED ile ilgili bir önceki yazımı okuyarak veya başka bir şekilde sizde de böyle bir bozukluk olduğunu fark ettiyseniz, zaman rahatlama zamanı, büyük yol kat ettiniz! 🙌🏼

Çünkü bu adı konulmuş bir şeyse elbette biri üzerine çalışmış ve bir çaresini bulmuştur di mi?😏 Ay benim başıma niye geldi demeye, söylemeye çekinmeye falan da gerek yok, çünkü temelde, yaptığınız yanlış bir uygulamaya vücudunuz, beyniniz tepki veriyor.

Doğru bir beslenme düzeni, değişen bakış açısı, kararlılık ve bolca antrenmanla BED’den kurtulmak mümkün✌🏼

Ama en önemlisi bunu FARK ETMEK ve bir an önce doğru adımları atmaya başlamak🙌🏼 En çok sorulan 3 soru: “Nasıl fark ettiniz?”, “Nasıl çözdünüz?”, “Kimden destek aldınız?” Cevaplar için okumaya devam👇🏻

⭐️ Üniversite yıllarında başlayan aşırı diyet – yeme atağı – aşırı diyet şeklindeki kısır döngüyü aşağı yukarı 2-3 yıl yaşadıktan sonra, yüksek lisans için yurtdışına gittiğimde hayat düzenim tamamen değişmişti. Hafta içi – hafta sonu ayrımım kalmadı (bkz. bundan önceki dönemde haftaiçi “süper” beslenip (ki bu aç kalmak anlamına geliyor) genellikle haftasonuna denk gelen bir günde bu yeme atağını yaşıyordum).

Her gün başka bir aktivite, yemekli/içkili organizasyonlar derken, kendimi artık aç bırakamamaya başladım. Hayatta kilo almaktan daha çok korktuğum bi şey yokken, 52-53 kilo bandından, 59-60 kilo bandına çıkmıştım. Ama şunu fark ettim, bu yeme atağı dediğim, çılgınca yemeklere saldırma halini de daha az yaşıyordum💡 Tabii bu, kafamdaki “yememem lazım”, “hangi detoksu yapsam” gibi düşüncelere engel olmuyordu.

⭐️ Bu düşüncelerle biir sürü diyetisyenin instagram hesaplarında gezinirken (detoks avına çıkmışımdır🤓), şans eseri Ceren Yavuz un hesabına denk geldim. “Öncesi-sonrası” postları, “şu danışanımla şu kadar kilo kaybettik aferin bize”leri, “hadi şimdi şu detoksu yapalım”ları olmayan bi hesap.

⭐️ Okumaya başladıkça, dur ya, bende bir tür yeme bozukluğu mu var acaba demeye, konuyu biraz araştırmaya başladım. Hatta sonunda kendime blumia teşhisi bile koydum(Blumia’da aşırı yemeyi kompanse etmek için, kendini aç bırakma, aşırı egzersiz yapma gibi yöntemler de kullanılıyor kusma dışında🤗)

⭐️ Böylece Ceren’den danışmanlık almaya karar verdim ve o günden itibaren, yeme-içme konusunda hayatım değişti. Benim blumia teşhisimin aksine, yeme davranışımın BED’e daha çok benzediğini fark ettik.

⭐️ Peki çözüm? Detaylarına devam eden gönderilerde gireceğim ama…

  • KURAL NO.1: Katı, yasaklı diyetleri, 3 günde 5 kilo detokslarını hayatımızdan sonsuza kadar çıkarıyoruz! Ve bu, bence sadece yeme bozukluğu olanlar için değil, herkes için geçerli. Çünkü bugün bir yeme bozukluğuna sahip olmamanız, hiç olmayacağınız anlamına gelmiyor.
  • Doğru ve sürdürülebilir bir beslenme düzeni kurmak,
  • Tartıyı bir süre hayatınızdan çıkarmak,
  • Ne yediğinizin yanında, yediklerinizin sizi nasıl hissettirdiğine odaklanmak,
  • Farkındalıklı yeme egzersizleri yapmak,

çözüme giden yolda atılması gereken en önemli adımlar.

Eğer imkanınız varsa, bu yolda sizi doğru yönlendirecek, destek olacak bir uzmanla çalışmak da çok önemli.

Buraya kadar okuduysanız ve sizde de bu tip bir yeme bozukluğu olabileceğini düşünüyorsanız, işe Ceren’in hesabında biraz gezinerek başlamanızı öneririm❤️

Back to Top