Zeytinli, Biberiyeli Kolay Ekmek

Zeytinli, Biberiyeli Kolay Ekmek

Öyle güzel bi ekmek ki bu, kokusu tüm evi sarıyor, lezzeti ayrı, görüntüsü ayrı güzel, bir de sadece 10 dakika aktif hazırlık süresi gerektiriyor. Dışarıdan bi daha asla ekmek almazsınız. O kadar iyi! Normalde geceden hazırlayıp, sabaha kadar mayalandırdığım bir tarifti bu ama bu sefer, kruvasanların mayalanmasını beklerken hazırlayıp, sadece 3 saat beklettim ~ sonuç yine ef-sa-ne! İsteyen ertesi güne, isteyen hemen aynı gün tüketmek üzere kolayca hazırlayabilir🤗 Hadi gelin tarife😍👇🏻

Malzemeler: 

⭐️ 300 gr un (2 bardaktan 2 yk az)
⭐️ 180 gr tam buğday unu (1 bardak + 1 yk)
⭐️ 50 gr siyez unu (2 yk ~ yoksa beyaz un veya tam buğday miktarını artırın)
⭐️ 1 çk instant maya
⭐️ 2 yk zeytinyağı
⭐️ 1 tk bal
⭐️ 1 dolu tk tuz
⭐️ 1er tk biberiye ve fesleğen
⭐️ 350 ml ılık su
⭐️ 15 adet siyah zeytin

Yapımı:
👉🏼Zeytin hariç tüm malzemeleri bir kaba alın, spatulayla kabaca karıştırın. Zeytinleri ekleyip tekrar karıştırın, üzerini streç filmle kapatıp en az 2-3 saat ılık bir yerde mayalanmaya bırakın (isteyen geceden hazırlayıp sabaha kadar mayalandırabilir😋)
👉🏼 Mayalandırma süresi dolmaya yakın fırını, içine kapaklı, plastik parçasız, tercihen döküm bir tencereyi yerleştirerek 230Cye ısıtın.
👉🏼 Süreyi tamamlayan hamuru hafifçe unlanmış tezgaha alın. Hiç yoğurmadan, kenarlardan ortaya doğru toparlayarak hamura bir top şekli verin. Hafifçe mısır unuyla unlanmış yağlı kağıda alın. Üzerine de biraz mısır unu serpin. Şart değil ama, daha güzel kızarır, iyice çıtır çıtır olur.
👉🏼 Ekmeği kağıtla birlikte döküm tencere içine yerleştirin, 230Cde 30dk kapağı kapalı şekilde pişirin.
👉🏼 30 dk sonra tencerenin kapağını açın, ısıyı 210Cye düşürün, 20 dk daha pişirin.
👉🏼 Çıkarın çıtır çıtır ekmeği fırından, tel tezgaha alıp soğutun biraz. İlk dilimi, ilk parçayı şöyle iyi bi zeytinyağına batırıp tadın, sonra bana güzel enerjilerinizi yollayın😏❤️

Beni Instagram’da da takip etmeyi, denediğiniz tarifleri beni etiketleyerek paylaşmayı unutmayın!

(Tarif, Bengi Kurtcebe’nin kolay ekmek tarifinden uyarlanmıştır.)

Back to Top