Evde Yulaf Sütü Yapımı: Düşük Maliyetli Bitkisel Süt Alternatifi

Evde Yulaf Sütü Yapımı: Düşük Maliyetli Bitkisel Süt Alternatifi

Süt ürünleri beni genelde hep biraz rahatsız eder. Bu nedenle de tercihim hep laktozsuz seçeneklerden yana olurdu. Yüksek lisans için Hollanda’da yaşadığım bir yıllık süre boyunca da, oldukça uygun fiyatlarla erişebildiğim çeşit çeşit bitki bazlı sütleri tüketmeye başlamıştım. Taaa kii yeniden yurda dönüp marketlerde çılgın fiyatlarla yüz yüze gelene kadar 🙂

Son zamanlarda yine bir süt ürünlerinden uzaklaşma fikri gelince, ev yapımı bitki bazlı sütleri bir araştırmaya karar verdim ve karşıma yulaf sütü çıktı. Ay iyi ki de çıkmış, çünkü hem yapımı çok çok kolay, mesela badem sütünde olduğu gibi bir gece önceden suda bekletmek vs gerekmiyor, hem de maliyeti bayaa düşük! Badem sütüne bir türlü alışamadım ama yulaf sütünün tadına bayıldım. Yumuşacık, güzel kokulu ve ciddi anlamda tokluk hissi veren bir bitkisel süt seçeneği bu.

Instagram hesabımda paylaştığımda da çokça ilgi gören, test edilip onaylanan yulaf sütü yapımını burada da anlatayım sizlere 🙂 Özellikle vegan beslenenlerin veya laktoz intoleransı olanların çok beğeneceğine eminim. Ek olarak, gluten hassasiyeti olanlar da tarifi sertifikalı, glutensiz bir yulaf ezmesi seçeneğiyle deneyebilirler.

Malzemeler: 

  • 1 bardak yulaf ezmesi
  • 4 bardak su

Gerçekten bu kadar! Fakat sütü biraz tatlandırmak isterseniz, içine 1-2 tane kuru hurma veya günkurusu, ya da damak tadınıza göre biraz deniz tuzu ekleyebilirsiniz.

Yapılışı: 

  1. Yulaf ezmesi, su ve isteğe bağlı hurma/günkurusu/tuzu göre blendera atın. 30-40 saniye boyunca orta hızda bızzztlayın.
  2. İnce delikli bir tel süzgeç veya bir tülbent kullanarak süzün.

Yapımı da gerçekten bu kadar basit! Tek bir püf noktası var, o da blenderdaki sürenin 30-40 saniyeyi aşmaması. Aksi halde hiç istemeyeceğiniz yapışkan, muhallebimsi bir kıvam elde edebilirsiniz 🙂

Yulaf sütünü 1 hafta boyunca buz dolabında saklayabilir, yulaf lapası, smoothie veya kahvelerinizde; ya da tarifini daha önce paylaştığım zerdeçal latte yapımında kullanabilirsiniz.

Yorumlarınızı merakla bekliyorum!

Back to Top