Zerdeçallı, Keten Tohumlu Pratik Ekmek

Zerdeçallı, Keten Tohumlu Pratik Ekmek

Yakın zamanda ekmek yapmaya ciddi ciddi merak salıp, bir de (biraz yükseklerden uçarak) ekşi maya yapımıyla başlamıştım işe. Havaların soğuk oluşundan mıdır, bir yerlerde hata mı yaptım bilmiyorum ama mayayı bir türlü tam olması gereken kıvama getiremedim. Sabırsız, aceleci, şipşak işleri seven karakterimi de göz önünde bulundurarak, ekşi maya hedeflerimi en azından havaların biraz ısınacağı aylara öteledim.

Fakat evde ekmek yapmak bir kere düştü aklıma. Yarım yamalak ekşi mayamla yaptığım, kıvamı tam istediğim gibi olmamakla beraber, o ekmeğin lezzetini, kokusunu ve kendi ellerimle yaptığım ekmeği yemenin keyfini aldıktan sonra, ekmek dosyasını kapatmam mümkün olmadı.

İşe önce Bengi Kurtcebe’nin yormayan yoğrulmayan zeytinli ekmeğini denemekle başladım. Sonuç harika. Tam benim gibi aceleci, hemen olsun bitsin isteyenlere uygun lezzet patlaması bir ekmek tarifi. Hem de ekmek dünyasına yeni giriş yapanlar için güzel bir ısınma turu. Tarifi izleyip denemek isterseniz diye, linki buraya bırakıyorum.

Bu zerdeçallı ekmek tarifi de yaptığım zeytinli ekmeğin tarifinden türedi. Önce işe tam buğday unu ve siyez ununu karıştırarak başladım. Un türü değiştiği için, ölçüler de biraz değişti. Daha sonra zerdeçal ve keten tohumunu kattım. Mayalanma süresini vakit bolluğundan biraz daha uzattım. Sonuç bir kez daha harika.

Daha fazla vakit kaybetmeden hemen tarife geçiyorum. Buyrun:

Malzemeler:

1 su bardağı organik tam buğday unu

1,5 su bardağı siyez unu

1 tatlı kaşığı aktif maya

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber

2 yemek kaşığı keten tohumu

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 su bardağı ılık su

Yapılışı:

Tüm kuru malzemeleri cam bir karıştırma kabına alın. Üzerine bir bardak ılık suyu ekleyin. Su sıcaklığı önemli, çok soğuk da olmamalı, sıcak da. Parmağınızı suyun içine sokun, yanmadığınıza emin olun ve suyu öyle ekleyin, ki maya ölmesin.

Tüm malzemeleri bir spatula yardımıyla bir araya gelip homojen bir karışım oluşturana kadar karıştırın.

Özellikle kış aylarında daha hızlı ve etkili bir mayalanma için fırınınızı 50C’ye ayarlayın. Hamurun üzerini bir bez ile kapatıp fırına koyun. Yanına da 1 bardak su ekleyin ki fırın içinde nem dengesi sağlansın.

Yaklaşık yarım saat sonra fırını kapatın. Ekmek fırın içinde mayalanmaya devam etsin. Toplam bir saatin sonunda şöyle bir kabarma elde edeceksiniz:

Hamuru fırından alıp, üzerine parmaklarınızla bastırarak havasını çıkarın. Daha sonra hamuru kenarlardan ortaya doğru katlayın. Toplam 10 katlama hareketi yapmanız yeterli olur.

Bir borcam veya döküm tencerenin üzerine yağlı kağıdı koyun ve hamuru, katlama izleri aşağıda kalacak şekilde yağlı kağıt üzerine yerleştirin. 200C’ye ısıttığınız fırında yaklaşık 40 dakika pişirin.

Fırın performansı değişkenlik gösterebileceğinden, 30’ncu dakikada ekmeğinizi kontrol edin. Benim ekmeğim 30 dakika sonra şu haldeydi:

Bir 10 dakika daha piştikten sonra nihai, mis sonucu aldım 🙂

Ekmeği dilimlemeden önce, tezgah üzerinde soğumaya bırakın. Veee hazır!

 

Tadını çıkarın 🙂

 

Back to Top