4 Malzemeli Pratik Hindistan Cevizi Topları

4 Malzemeli Pratik Hindistan Cevizi Topları

Siz de benim gibi gün içinde, hele bir de kahve yanında devamlı tek lokmalık bir atıştırmalık arayanlardan mısınız? 🙂 Hem çok şekerli olmasın baymasın, hem öyle kocaman bi’şey olmasın, olunca yiyorum diyorsanız, hele bir de hindistan cevizi seviyorsanız, sadece 4 malzemeye ihtiyaç duyacağınız bu tarif tam size göre!

Hiç uzatmadan, tarife geçiyorum. Garanti ediyorum, bu tarif yeni vazgeçilmeziniz olacak!

Malzemeler: 

(Tarifle ilgili bazı önemli detaylar ve püf noktaları için yazının sonunu mutlaka okuyun 🙂 )

1 + 1/4 cup toz hindistan cevizi 

1/4 cup badem unu (Badem unu olması şart değil, tek başına tam  buğday unu, yulaf unu, h.cevizi unu kullanabilir, veya bu türdeki unların bir karışımını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bademleri robotta un haline getirip kullanabilirsiniz. Zaten un miktarı çok az olduğundan, kullandığınız un türü fazla bir değişikliğe yol açmayacaktır.)

3 yk katı hindistan cevizi yağı

1/4 cup bal (veya varsa akçaağaç şurubu)

Yapılışı:

Fırınınızı önceden 160 dereceye ayarlayın.

Tüm malzemeleri tek seferde robota atın. Toz hindistan cevizi taneleri tamamen kaybolmadan, yapışkan bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Bu işlem toplam yarım dakikadan fazla sürmeyecek.

Karışımı bir dondurma kaşığı yardımıyla porsiyonlayarak yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirin. Tepsiyi 160C ‘ye ısınan fırına yerleştirin ve hindistancevizi toplarının üstü altın rengini alana kadar pişirin. Yaklaşık 13-15 dakika içerisinde pişmiş olacaklar.

Servis etmeden önce yaklaşık 30 dakika boyunca kurabiyelerin tamamen soğumasını bekleyin.

Hazır! 🙂

Püf noktaları:

Hindistan cevizi yağının mutlaka katı olmasına dikkat edin. Sıvı halde kullanılan yağ, karışımın toparlanmasını engelleyecek, kurabiyeleriniz yayılacaktır.

Hindistan cevizi toplarının üzeri altın rengini aldığında hemen fırından çıkarın ve soğuyana kadar sakın dokunmayın. H.cevizi yağı ısındığında sıvılaştığından, fırından ilk çıktığında kurabiyelerinize dokunmak, bir tabağa almaya çalışmak parçalanmalarına sebep olur. Yumuşak olması gözünüzü korkutmasın, soğuduğunda tam istediğiniz kıvamı alacak.

Hindistan cevizi toplarını oda sıcaklığında muhafaza edin. Buz dolabına koyarsanız, bu sefer de yağı çok katılaşacağından çok sert bir kıvam alırlar.

Ben neredeyse tüm tariflerimde “cup” ölçüsünü kullanıyorum. Bunun için çok güzel ölçü setleri var. Fiyatları da gayet uygun. Sizin için internette küçük bir araştırma yaparken, benim ölçü setime çok benzeyen bir tane buldum, linkini buraya bırakıyorum. (Bu bir reklam / promosyon değildir, sadece kendi ölçülerime benzediğinden ve uygun fiyatlı olduğundan fikir vermesi adına bu linki koyuyorum 😉 )

Hadi hemen tarifi deneyin! Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Back to Top