Düşük Karbonhidratlı Pratik Avokado Tost

Düşük Karbonhidratlı Pratik Avokado Tost

Avokado ve yumurtanın bir araya geldiği tabaklarda ben mutlaka bir miktar ekmek ya da ekmek yerine geçebilecek bir karbonhidrat kaynağı arıyorum. Ancak genel olarak da, özellikle gün içinde fiziksel aktiviteye çok zaman ayıramayacaksam, tükettiğim karbonhidrat miktarını düşük tutmaya çalışıyorum.

Başka bir konu da, kahvaltılarımda hep hem göze hem mideye hitap eden, aynı zamanda pratik olan yiyeceklere yer vermek istiyorum. Sağlıklı beslenmeyi sürdürebilir kılmanın bana göre tek yolu, uğraştırmayan ve sıkıcı olmayan yeni alternatifler, seçenekler geliştirmek. Her gün yataktan bir an önce kalkmayı istetecek seçeneklerden bahsediyorum:)

Böyle durumlarda Wasa dilimleri her zaman kurtarıcım:) Bir diliminde yanlış hatırlamıyorsam, yalnızca 32 kalori içeriyor. Küçücük boyuyla ekmek gibi bir karbonhidrat kaynağı alma ihtiyacımı bastırıyor. Üzerine biraz krem peynir, biraz avokado püresi ve güzel bir çırpılmış yumurtayla da tek ısırıkta ihtiyacım olan tüm besin gruplarını almış oluyorum. Servis sırasında yanına biraz da yeşillik eklerseniz, e daha ne olsun:)

Eğer siz de benim gibi her sabah haşlanmış yumurta ya da omlet yemekten sıkılanlardansanız, en azından sunuma dair bir değişiklik yapalım. O zaman “tarifimsi” tarif gelsin, belki siz de denemek istersiniz:)

Malzemeler:

2 yumurta

Biraz kaşar peyniri (dil peyniri, cheddar veya gouda gibi eriyen herhangi bir peynir olabilir)

1/3 avokado

1 tatlı kaşığı krem peynir

1 dilim Wasa fibre

Tuz

Çırpılmış yumurtayı pişirmek için az miktarda zeytinyağı

Yapılışı:

Wasa diliminizin üzerine bir tatlı kaşığı krem peyniri sürün ve üzerine zevkinize göre minicik tuz ekleyin (karabiber de çok yakışır).

Ayrı bir kasede 1/3 avokadoyu püre haline getirin. İçine yine biraz tuz ekleyebilirsiniz. Birkaç damla limon da avokado püresinin tadını başka bir seviyeye taşıyacak.

Tavanızı biraz yağlayarak ısıtmaya başlayın. 2 yumurta üzerine dilediğiniz kadar tuz ekleyerek (yarım çay kaşığı genelde yeterli oluyor) iyice çırpın. Tavanız ısındığında (çok alev alev olmasın, çırpılmış yumurta ne kadar yavaş pişerse, o kadar iyi) çırpılmış yumurtayı tavaya alın ve bir spatula yardımıyla dışarıdan içeriye doğru hareketlerle karıştırmaya başlayın. Yumurta hafif toparlanmaya başladığında rendelenmiş kaşar peynirini ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Bu karıştırma/pişirme işlemini yaparken ara ara tavayı ateşten alın ki, bir anda çok pişmiş, katılaşmış bir yumurtanız olmasın. Dışarıdan içeri doğru katlayarak pişirme işlemini yaparken, Wasa diliminizin boyutlarına uyacak bir dikdörtgen elde etmeye çalışın. Bu şekilde kaşar peynirini de çırpılmış yumurtanızın merkezine hapsetmiş olun:)

Krem peynirli Wasa diliminin üzerine, avokado püresini de ekleyin. Daha sonra dikdörtgen formuna getirdiğiniz çırpılmış yumurtayı yerleştirin. Son olarak üzerini taze çekilmiş karabiber ve dereotu ile süsleyin.

Hazır!

Back to Top