Yeşil Detoks Çorbası

Yeşil Detoks Çorbası

Yeme içme konusunda kendimi biraz fazla şımartmışsam, hele ki şöyle 1-2 kilo almışsam ve biraz kilo kaybı hedefliyorsam, haftanın iki veya üç günü akşam yemeklerinde yalnızca bu çorbayı içiyorum:) Hem bolca yeşil sebze tüketmiş oluyor, hem de sindirim sistemimi dinlendiriyorum.

Bir yandan çok doyurucu, bir yandan çok besleyici olan bu çorba, ani kilo artışlarıyla başa çıkma konusunda en büyük yardımcım.

Siz de bu tarifle detoks çorbanızı hafta başından hazırlayıp dolabınızda bulundurabilir, haftanın en az iki günü için akşam yemeği hazırlığınızı önceden yapabilirsiniz.

Tabi bu çorbayı yapmak için detoks yapmak istemeniz şart değil! Gerçekten son derece lezzetli ve besleyici yeşil detoks çorbasını yemek öncesinde giriş olarak tüketebilir ve özellikle kışa girdiğimiz, havaların değişken olduğu bu zamanlarda ekstra vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

Hadi o zaman, tarife geçelim:)

Malzemeler:

1 kabak

1 küçük kereviz

1 küçük baş brokoli,

4-5 mantar

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 litre su (sebzelerin üzerini kapatacak kadar)

Tuz, karabiber ve istediğiniz diğer baharatlar

Yapılışı:

Sebzeleri gelişi güzel doğrayın, üzerini kapatacak kadar suyu ekleyin (yaklaşık 1 litre). Zeytinyağı ve baharatı da ekledikten sonra sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Piştikten sonra bir el blenderı ile pürüzsüz bir kıvam elde edinceye kadar çalıştırın. Servis ederken üzerine biraz limon sıkmanızı tavsiye ederim.

Notlar / Uyarılar:

Malzeme listesindeki sebzeler opsiyoneldir. Evde dolabınızda hangi yeşil sebzeler varsa kullanabilirsiniz. Ben çoğu zaman ıspanak ve maydonoz da kullanıyorum. Özellikle maydonoz ödem attırıcı etkisiyle kilo kaybı hedefinize ulaşmada ek yardım sağlayabilir.

Çok faydasını gördüğüm yeşil detoks çorbası, diyetisyenimin bana özel önerisi. Diyetisyen olmadığımı ve bu tarifin bir beslenme önerisi olmadığını hatırlatmak isterim 🙂 Diyetisyenimin uyarılarını da sizlerle paylaşayım: İki gün üst üste akşam yemeğini yalnızca bu çorbayla geçirmemek, gün içinde öğle öğününde et/tavuk/balık gibi bir hayvansal protein kaynağı tüketmiş olmak (veganlara özgü bir uyarı yapamadığım için üzgünüm) ve o gün kendinizi iyi/enerjik hissediyor olmak önemli. Kilo kaybı uğruna kendinize işkence etmeyin yani:)

Deneyenler yorumlarını benimle paylaşırsa çok mutlu olurum!

Afiyet olsun!

Back to Top